Opony całoroczne, czy sezonowe?

Od jakiegoś czasu wiele osób decyduje się na zakup opon całorocznych w zastępstwie opon zimowych i letnich. Jest to podyktowane przede wszystkim wygodą i kosztami związanymi z zakupem jednego kompletu opon zamiast dwóch.

Twardsze zimówki

opony zimowe hankook winter i-cept rs2 w452

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy użytkowe ogumienia samochodowego można dojść do wniosku, że opony całoroczne są zimówkami z możliwością używania ich podczas sezonu letniego. Polskie prawo nie zmusza kierowcy do wymiany opon z letnich na zimowe i odwrotnie, tak więc perspektywa posiadania kompletu opon, których nie trzeba dwa razy do roku wymieniać jest bardzo kusząca.

Zima w Polsce jest coraz delikatniejsza, przez co zasadność używania tradycyjnych opon zimowych zdecydowanie maleje. Śnieg spada okazyjnie, a temperatury ujemne nie są tak uciążliwe, jak bywały podczas prawdziwych, śnieżnych i siarczystych zim. Jazda w zaspach śnieżnych, czy chociażby w śniegu wydaje się być wizją wyjątkowo abstrakcyjną.

Opony produkowane do użytku całorocznego mają twardszą mieszankę gum niż dobre, tradycyjne opony zimowe, dzięki czemu ich zużycie w wysokich, letnich temperaturach nie przychodzi zbyt szybko, a jazda i hamowanie w zimowych warunkach przychodzi im raczej z łatwością.

Opony zimowe, takie jak Hankook Winter i-cept rs2 w452 (przejdź do sklepu online) przydają się w sytuacjach, w których na jezdnię spadnie śnieg i zalega na nich gruba warstwa białego puchu, który stwarza realne niebezpieczeństwo podczas jazdy. Przy lekkich zimach najlepszym rozwiązaniem będą opony całoroczne, które sprawdzą się dobrze również w sezonie letnim.