Do czego służy zmywacz do hamulców?

O tym, jak bardzo ważnym elementem samochodu są hamulce, wie zapewne każdy kierowca. Nie każdy jednak wie, jak powinno się prawidłowo konserwować układ hamulcowy. Nie chodzi tu jednak o okresową wymianę klocków czy też tarcz, lecz o stosowanie zmywacza do hamulców. Czym jest ten środek i w jakich okolicznościach powinno się go używać?

Na co narażony jest układ hamulcowy?

Większość kierowców uważa, że cały układ hamulcowy to niezwykle moce tarcze i silne klocki, które zaciskając się, powodują hamowanie całego pojazdu. Mało kto wie, że oprócz tych dwóch elementów w skład hamulców wchodzi również zacisk hamulcowy. Jest to element, w którym znajdują się ruchome części, często wykonane z gumy.
Jak wiadomo, hamulce pracują w bardzo niesprzyjających warunkach. Wilgoć, brud i pył powodują, że cały układ hamulcowy może bardzo szybko ulec zabrudzeniu. Ile usunięcie go z tarcz następuje samoistnie, to już zacisk hamulcowy i wszystkie jego elementem są niezwykle podatne na działanie brudu.

Do czego służy zmywacz do hamulców?

Jedynym sposobem na to, aby układ hamulcowy mógł poprawnie działać, jest stosowanie zmywacza do hamulców (np. https://chemiatechniczna.com/zmywacze-do-hamulcow-i-sprzegiel ). Dzięki niemu możliwe jest usunięcie z zacisku hamulcowego oraz oczywiście z jego wnętrza nagromadzonego brudu, który mógłby zaburzać hamowanie pojazdu.
Oczywiście taka konserwacja nie musi być przeprowadzana codziennie. Poleca się jednak przynajmniej dwa razy do roku wykonać takie płukanie zmywaczem oraz oczywiście przypominać o tym mechanikom podczas każdorazowego pracowania przy hamulcach, np. podczas wymiany klocków.