Kiedy wymienić opony na zimowe?

Połowa listopada to ostatni moment na wymianę opon letnich na ich zimowe odpowiedniki. Chociaż polskie prawodawstwo nie wymaga zmiany opon letnich na zimowe to jest to konieczne. Zarówno ze względu na komfort jazdy, jak i na bezpieczeństwo. Na co zwrócić uwagę przed wymianą i jak kupić nowe opony?

Zimowe opony – komfort i bezpieczeństwo

frigo hp2 opona

W praktyce jazda na letnich oponach przy niskich temperaturach jest niemożliwa. Śnieg i marznący deszcz są barierą nie do pokonania dla opon o zbyt niskim bieżniku i stworzonym z nieodpowiedniej mieszkanki (letnie mieszkanki w niskich temperaturach twardnieją, tracą elastyczność tym samym obniża się ich przyczepność) w takich warunkach przy bieżniku poniżej 4.0 mm (letnie opony mają minimum 1.6 mm) pokonania najmniejszego wzniesienia będzie niemożliwa. Wymianę zaleca się, gdy temperatura powietrza oscyluje wokół 7 stopni.

Wiek i bieżnik

Przed ponownym założeniem opony zimowej konieczne jest sprawdzenie jej wieku oraz stanu bieżnika. Nawet nieużywana mieszanka może ulec uszkodzeniu. Jeżeli więc opona ma powyżej 6 lat konieczna będzie wymiana. W przypadku bieżnika należy zwrócić uwagę, czy ten ma powyżej 4 mm. Jeżeli konieczna jest wymiana zaleca się kupno modeli od zaufanych producentów. Przykładem mogą być opony Frigo HP2 – https://www.sklepopon.com/model-opony/debica-frigo-hp-2.

Przed kupnem należy się upewnić, że opony posiadają odpowiedni rozmiar oraz prawidłowy dla naszego samochodu indeks prędkości oraz nośności. Prawidłowe indeksy dla konkretnych modeli znajdują się na instrukcji. Możemy również zasięgnąć opinii sprzedawcy, producenta lub sprawdzić wymagane indeksy w internecie.