Dlaczego warto zmieniać opony?

Wulkanizacja to miejsce, które doskonale zna każdy kierowca. To właśnie w tym zakładzie możliwe jest nie tylko załatanie gumy, wyważenie koła, czy też jego sprawdzenie przed dłuższą trasą. Miejsce to przede wszystkim umożliwia wymianę opon – https://nordauto-bialystok.volvocars-partner.pl/o-nas/wymiana-opon/ . Dlaczego jednak warto to robić?

Wymiana opon na zimowe

Zima to czas bardzo trudny dla kierowcy i samochodu. Niska temperatura, a przede wszystkim bardzo silne opady śniegu, które mogą powodować powstawanie na asfalcie nawet cienkiej powłok lodu, powodując, że jazda autem staje się niezwykle niebezpieczna. Jeden nieostrożny ruch może skończyć się poślizgiem, a to prosta droga do wypadku. Żeby ryzyko to zminimalizować, konieczne jest zatem zadbanie o większy poziom przyczepności, co osiąga się poprzez założenie na koła opon zimowych. Ich struktura, bieżnik, a przede wszystkim specjalna mieszanka gumy powoduje, że o wiele lepiej radzi sobie z niskimi temperaturami i śliską nawierzchnią, niż opona letnia. Dzięki temu jazda samochodem w zimie staje się pewniejsza.

Wymiana opon na letnie

Powstaje zatem zasadnicze pytanie, dlaczego by nie jeździć w takim razie na oponie zimowej przez cały rok? Po co ją wymieniać na letnią, skoro i tak za pół roku znowu trzeba będzie do niej wrócić? Przecież można sobie oszczędzić sporo zachodu i pieniędzy. Jak się jednak okazuje, nie byłby to zbyt dobry pomysł. Opona zimowa, choć idealna w czasie zimy, gdy temperatura powietrza jest niska, to jednak w czasie lata jej używanie to nie jest dobry pomysł. Po pierwsze wysoka temperatura spowodowałaby, że opona ta utraciłaby odpowiedni poziom przyczepności. Jest to jednak najmniejszy problem, ponieważ tym najpoważniejszym jest niezwykle szybkie ścieranie się takiej opony w lecie. Wysoka temperatura powoduje ekspresową degradację zimowej opony, przez co bardzo szybko można ją całkowicie zużyć i zniszczyć. Z powodów ekonomicznych bardzo zasadne jest zatem posiadanie drugiego kompletu opon letnich i gdy tylko temperatura podniesie się do pewnego poziomu, założenie ich na koła.