Ładowarka domowa dla klienta indywidualnego

Obecnie samochody elektryczne zyskują na popularności. Jeszcze kilka lat temu przeglądając oferty samochodów na stronach producentów znalazłoby się zaledwie kilku odważnych, którzy oferują takie pojazdy. Dziś każdy chce być na topie i posiadać w ofercie chociażby jeden, mały miejski samochodzik, który napędzany jest energią elektryczną. Jeszcze lepiej ma się sytuacja, jeżeli chodzi o pojazdy używane. Słowem – każdy ma możliwość zakupienia sobie samochodu napędzanego prądem. Ale czy każdy ma możliwość ładowania samochodu we własnym garażu? Teoretycznie tak, ponieważ głupim rozwiązaniem byłoby opieranie się na publicznych stacjach ładowania. Wymagałoby to od kierowców zaplanowania prawie każdego dnia około 30 minut na podjechanie i załadowanie baterii do pełna, aby każdy następny dzień można było przejechać bez strachu o brak prądu.

Ładowarki dla domowych zastosowań

Producenci samochodów elektrycznych pamiętają, że klienci oczekują możliwości ładowania samochodu we własnym garażu. Leży to u podstawy pomysłu elektromobilności. Po powrocie do domu podłączamy samochód do gniazdka, podobnie jak toster, a rano wyjeżdżamy z garażu autem w pełni naładowanym. I już dziś na rynku oferowane są ładowarki dla klientów indywidualnych. Stacje ładowania samochodów elektrycznych we własnym garażu to nie wymysł, ale rzeczywistość. W kwocie do około 10 000 złotych jesteśmy w stanie zamontować nawet jedną z najmocniejszych ładowarek.

Jej moc ładowania będzie wynosiła około 150kW. Pozwoli to na naładowanie małego samochodu do około 80 procent w przeciągu około 30 minut. Jest to wynik na pewno bardzo satysfakcjonujący. Dla wielu przeciętnych kierowców pokonujących codziennie tylko i wyłącznie drogę do pracy byłoby to w zupełności wystarczające. Nie jest to rozwiązanie np. dla przedstawicieli handlowych. Ich trasy z reguły są znacznie dalsze i wymagają podróżowania po całym kraju. Jednak przeważająca większość z nas przemieszcza się po stałej trasie od miejsca pracy do domu. W takim układzie jest to rozwiązanie wręcz idealne.

Cena zakupu samochodu elektrycznego oraz stacji ładowania

Niestety w polskich realiach znaczną barierą jest cena takich luksusów. Zakup samochodu elektrycznego bowiem jest ciągle wydatkiem bardzo wysokim. Do wyobraźni konsumenta ciężko przebić się również z myślą, że dodatkowo musi zainwestować we własną stację ładowania baterii w garażu. Dodatkowe kilka tysięcy złotych to często granica, która przekreśla plany zakupu elektrycznego samochodu za miast spalinowego. Niemniej jednak osoba, która decyduje się zakup elektryka, ponieważ mimo wszystko chce być ekologiczna, wlicza w cenę zakupu kwotę, jaką trzeba wydać na własną stację ładowania samochodów elektrycznych. Nie szukając długo cena, jaką powinniśmy zapłacić za nieduży samochód elektryczny grubo przekracza 100 000 złotych. Jeżeli porównujemy to z samochodami o konwencjonalnym napędzie otrzymujemy samochód o klasę lub dwie większy i lepiej wyposażony. To właśnie zaporowa cena przekreśla na dzień dzisiejszy spopularyzowanie samochodów elektrycznych w naszym kraju. Mimo tego, że sieć stacji ładowania stale się rozrasta, to jednak liczba pojazdów elektrycznych nie rośnie w proporcjonalnym tempie. Aby to się zmieniło ich cena musi stać się konkurencyjna lub przynajmniej bardziej przyjazna dla klienta. Wizja wydania 150 000 złotych i konieczność ograniczania się do zasięgu około 200 kilometrów to warunki nie do zaakceptowania w polskich realiach. Nie ma co ukryć, że wielu kierowców przemieszcza się na dłuższych trasach. Bardzo problematyczne i czasochłonne byłyby przymusowe przerwy na ładowanie samochodu. A obecnie wiadomym jest, że strata czasu to dla klienta strata nie do zaakceptowania. Tak długo, jak samochody elektryczne nie zwiększą swojego zasięgu i zmniejszą swojej ceny pozostaną dodatkiem i luksusem dla wybranych.

Indywidualne stacje ładowania baterii w garażu

Ci jednak, którzy decydują się iść z duchem czasu mają do wyboru całkiem sporo możliwości. Istnieją bowiem na rynku ładowarki o różnych mocach. Najważniejsze jest, aby nasza działka posiadała odpowiednie przyłącze elektryczne, które umożliwi dostarczenie odpowiedniej ilości prądu do naszego samochodu. Słowem, jeżeli budujemy nowy dom, warto pomyśleć o przyszłości i zamontować przyłącze o takiej mocy, która uwzględni zwiększony pobór mocy podczas ładowania samochodu elektrycznego. Stacje montowane są w ścianie naszego garażu, w dowolnym miejscu, najłatwiej w bezpośredniej bliskości gniazda w naszym samochodzie. Zaoszczędzimy wtedy na zakupie przewodu zasilającego, który nie musi być tak długi. Możemy również zamontować słupek ze stacją zasilania, który może obsłużyć nawet dwa samochody. Jest to świetne rozwiązanie dla fanów elektryków posiadających jeden garaż dwustanowiskowy. W ciągu jednej nocy będziemy mogli naładować oba pojazdy. Ważne, aby dobrać odpowiednią moc ładowania naszej ładowarki. Zmniejszona moc nie pozwoli na pełne naładowanie dwóch samochodów, a co za tym idzie zmusi nas do korzystania z publicznych stacji szybkiego ładowania.