Jak wybrać dobry prostownik?

Jednym z wielu bardzo potrzebnych dodatkowych elementów wyposażenia każdego samochodu jest prostownik. Dzięki niemu możliwe jest przywrócenie do życia wyziębionego akumulatora, a tym samym włączenie samochodu. Niestety pomimo tego, że jest to urządzenie bardzo mocno polecane, niewielu kierowców wie, jakimi cechami powinno się ono charakteryzować.

Przydatne cechy prostownika

Głównym zadaniem prostownika jest naładowanie akumulatora. Żeby było to możliwe, prostownik musi charakteryzować się przede wszystkim dwoma parametrami. Po pierwsze jego napięcie wyjściowe musi odpowiadać temu, jakie jest napięcie akumulatora. W przypadku samochodów osobowych jest to 12 V. Drugim, zdecydowanie ważniejszym parametrem jest prąd ładownia. Akumulator nie lubi, gdy ładuje się go wysokim prądem, ponieważ może to doprowadzić do jego uszkodzenia. Z drugiej strony im prąd wyższy, tym akumulator naładuje się szybciej. W ramach kompromisu przyjmuje się, że dobrze jest wybierać prostownik o prądzie rząd wielkości mniejszym niż akumulator. Czyli jeśli bateria ma prąd 50ah, to prostownik powinien być 5A.

A może prostownik samochodowy z rozruchem?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest kupienie prostownika samochodowego z rozruchem. Jest to urządzenie, które oprócz możliwości naładowania akumulatora może go wspomóc w przypadku uruchamiania silnika. Jak to działa? Po podłączeniu takiego prostownika do akumulatora i włączenia go w specjalny tryb wystarczy tylko przekręcić kluczyk, a auto się włączy. Możliwe jest to dzięki temu, że taki prostownik posiada wbudowaną w siebie pokaźnych rozmiarów baterie, która ma wystarczająco dużo energii, aby włączyć silnik.