Jak doskonalić technikę jazdy autem?

Kierowcy w dobie drogowego tłoku są narażeni na wiele prób i niebezpieczeństw, z którymi szoferzy z minionych dekad nie musieli się stykać. Dlatego dziś, jak nigdy wcześniej, potrzebne jest perfekcyjne opanowanie techniki jazdy samochodem. Dotyczy to zarówno kierowców z dopiero co zdanym uprawnieniem, jak i tych doświadczonych, którzy chcą okazać się jeszcze lepsi i sprostać trudniejszym wyzwaniom drogowym.

Droga publiczna a tor wyścigowy

Często kierowcy nie biorą pod uwagę możliwości spróbowania się w jeździe na torach. Ich tradycyjna wymówka brzmi mniej więcej tak: „Nigdy nie będę się ścigał i nie planuję udziału w imprezach motosportowych” Jednak to nie zawsze rozłączne światy. Warto przyjrzeć się kompetencjom, które użytkownicy torów sportowych nabywają, a które co i rusz przydają się na drogach krajowych i wojewódzkich.

Przede wszystkim należy dobrze wybrać miejsce treningu. Jazda autem na torze Jastrząb Radom będzie łączyła przyjemne z pożytecznym. Pożyteczne w tym wypadku to nabycie dobrej techniki bezpiecznej jazdy. Zarówno w ujęciu aktywnym jak i ostrożności i „ogarnięcia” pojazdu. Opanowanie samochodu i jego odruchów, reakcji znacznie zwiększy bezpieczeństwo kierowcy, jak i pasażera. Z pewnością także uda się uniknąć nawet niegroźnych, acz irytujących i niekiedy kosztownych stłuczek. Jak to możliwe?

Czego uczy tor do jazdy autem?

Po pierwsze trzeba dobrze ustawić fotel. To truizm, który do znudzenia powtarzają instruktorzy nauki jazdy. Należy poprawić lusterka i ustawienie kierownicy, rozejrzeć się wokół. Warto dodać do tego odpowiednie dopasowanie odległości do pedałów w podłodze, nogi nie powinny być zbytnio powyginane, ani rozciągnięte. Po ruszeniu na tor główną umiejętnością, którą się doskonali stanowi utrzymanie się w optymalnym torze jazdy. W tym stwierdzeniu zawieramy nie tylko „kręcenie kierownicą” i pokonywanie zakrętów, lecz także dopasowanie prędkości i przyspieszenia do możliwości samochodu i reagowanie na trudności pojawiające się na drodze.

W czasie jazdy autem na torze Jastrząb Radom można opanować podstawową technikę pokonywanie łuków. Najważniejsza zasadą jest hamowanie przed wejściem w zakręt. Unikanie potencjalnego poślizgu, szczególnie w czasie niesprzyjających warunków to priorytet zarówno w czasie wyścigu, jak i jazdy do pracy. Konsekwencje wypadnięcia do rowu potrafią być dotkliwe dla zdrowia i portfela. Nie wolno skręcać kół już w czasie hamowania, bo skutkuje to najczęściej utrata przyczepności. Podobnie z samym manewrem hamowania – należy unikać nagłego zmniejszenia prędkości zastępując go wcześniejszym, łagodnym hamowaniem.

Najlepiej z instruktorem

Jak się wydaje kluczem do sukcesu pozostaje współpraca z instruktorami, którzy prowadza zajęcia na torach. Dotyczy to zarówno początkujących adeptów jazdy, jak i doświadczonych kierowców. Czasami, tym ostatnim trudno sobie wyobrazić fakt, że robią coś źle. Tymczasem uważna analiza fachowca pozwoli na wyeliminowanie błędów, złych nawyków, które mogły powstać w czasie wieloletniej przygody za kółkiem.